WRÓĆ DO LISTY BLOGA

Zmiany

„Nie oczekuj, że zobaczysz zmiany jeżeli sam nie będziesz ich tworzył” – ten napis widnieje na ścianie mojego gabinetu.

 

Tak, ma sprowokować, dać do myślenia. Są zmiany na które mamy wpływ, możemy zmieniać, tworzyć i ulepszać niektóre aspekty naszego życia. Dlaczego tego nie robimy?

 

Ponieważ się boimy. Lęk przed nieznanym to naturalna reakcja, jednak nie powinien nas powstrzymywać przed nowymi wyzwaniami. Nie może nas ograniczać, powodować że wycofujemy się – nie tylko  z fajnych, ciekawych pomysłów – bo co „jeśli się nie uda…”.

 

Często także wycofujemy się z wprowadzenia zmian w swoim życiu, chociaż czujemy że mogłyby być dla nas dobre.

 

Może watro próbować przełamywać tę granice, zaryzykować?

 

W swojej pracy spotykam ludzi, którzy zaryzykowali – pokonali strach, po raz pierwszy kiedy weszli do gabinetu, zdecydowali się na rozmowę. Pracuję w małym mieście, tutaj wciąż pójście do psychologa to wstyd. „Jestem wariatką?” – pytają mnie często moi klienci.

 

Bardzo mnie to smuci, ponieważ uważam że terapia to fantastyczna rzecz. Niezależnie od tego z czym się mierzymy, jakie mamy cele w terapii, co chcemy osiągnąć – ona pomaga odkrywać nam to co ważne, dla nas samych. Ogromnie żałuję, że strach przed oceną, wielokrotnie powstrzymuje ludzi przed wizyta u psychoterapeuty.

 

„Równowaga” powstała też po to aby to zmienić.

 

Warsztaty psychologiczne to pierwszy krok, jeszcze nie terapia ale szansa, że terapii przestaniemy się bać, a wizyty u psychologa rezerwować tylko dla „wariatów”. Pierwszy krok jest najważniejszy, to od niego zaczyna się cała podróż.

 

Nie oczekuj zmian jeśli sam nie zaczniesz ich tworzyć – nikt inny tego w Twoim życiu nie zrobi za Ciebie. Nie ważne jak wiele razy wycofałeś się ze zmiany w swoim życiu z powodu strachu. Ważne, że tym razem może być inaczej.

 

Laura